Kukuruz kao okopavinska kultura u početnim fazama rasta izuzetno je osjetljiv na prisutnost korova. Znanstvenici upozoravaju da su gubitci u prinosu kukuruza unatoč svim apliciranim mjerama zaštite protiv korova preko 13%, u Hrvatskoj su ti gubitci nešto manji te su procijenjeni na oko 8%.
USKOLISNI KOROVI | ŠIROKOLISNI KOROVI |
Jednogodišnji korovi: Koštan (Echinochloa crus galli), zeleni muhar (Setaria viridis), crveni muhar (Setaria glauca), proso (Panicum sp.), svračica (Digitaria sanguinalis) Višegodišnji korovi: Sirak (Sorghum halapense), pirika (Agropyron repens), troskot (Cynodon dactylon) |
Jednogodišnji korovi: Loboda (Chenopodium album), mnogosjmena loboda (Chenopodium polyspermum), šćir (Amaranthus retroflexus), crna pomoćnica (Solanum nigrum), ambrozija (Ambrosia artemisifolia), mračnjak (Abutilon theophrasti), dvornici (Polygonum sp.) Višegodišnji korovi: Poljski osjak (Cirsium arvense), poljski slak (Convolvulus arvensis), ladolež (Calystegia sepium), gavez (Symphitium officinale) |
Osim direktnih šteta od korova koje se očituju kroz kompeticiju za hranjivo, vodu i prostor, korovi i indirektno štete kukuruzu i to na više načina; otežavaju žetvu, povećavaju troškove dorade i sušenja, povećavaju vlagu zrna i smanjuju mu kvalitetu te su domaćini različitim patogenim organizmima. Najbolji primjer za indirektne štete su travni korovi kukuruza koji su domaćini virusa mozaika kukuruza koji znatno umanjuje prinos kukuruza.
Kukuruz je okopavinska kultura poznata po sporijem poniku, iz toga proizlazi i veća osjetljivost prema korovima. Za zaštitu kukuruza od korova, herbcide u pravilu možemo primijeniti u 3 roka; pre-sow (prije sjetve kulture), pre-em (nakon sjetve, a prije nicanja kulture) i post-em (nakon nicanja kulture). Pre-em i post-em primjena neophodna je za uspješnu borbu protiv zakorovljenosti. Naglasak stavljamo na uspješnu primjenu herbicida u pre-em roku koja ako se aplicira u pravo vrijeme ima potencijal značajno smanjiti korektivnu primjenu herbicida u post-em roku.
Usvajanje zemljišnih herbicida od strane korovne biljke ovisi o vanjskim činiteljima, prevenstveno o vlazi i tipu tla. Zemljišni herbicidi nakon primjene izloženi su utjecaju različitih fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa koji uvjetuju njihovu učinkovitost. Primjerice, u težim tlima herbicidi se lakše vezuju za koloide tla te na taj način ne dospijevaju u otopinu tla što rezultira neučinkovitošću. U pjeskovitim tlima uz veću količinu oborina bivaju isprani u dublje slojeve tla itd. Stoga je aplikaciju zemljišnih herbicida potrebno prilagoditi vremenskim uvjetima i strukturi tla, odnosno za poboljšanu učinkovitost tlo mora biti adekvatno obrađeno te doza herbicidnog pripravka mora biti prilagođena tipu tla. U težim tlima doza herbicidnog pripravka mora biti veća. Na tržištu postoji nekoliko pripravaka koji se primjenjuju u pre-em roku, zajedničko im je svima da ovise o oborinama, potrebno je minimalno 20 mm oborina deset dana od aplikacije kako učinak apliciranog herbicida ne bi izostao.
Tonale je novativni kompletni herbicidni pripravak za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih i travnih korova. Na bazi 3 djelatne tvari; mezotrion (75 g/l), klomazon (40 g/l), terbutilazin (375 g/l). Sinergija 3 djelatne tvari omogućuje dvostruko djelovanje pripravka; kontaktno preko lista te rezidualno preko tla. Osim u pre-em roku pripravak se može primijeniti i u post-em roku do 4 razvijena lista kukuruza.
Temelji se na posebnoj MIKRO PLUS tehnologiji koja osigurava sporootpuštanje klomazona i time visoku selektivnost prema kukuruzu, kao i produženo djelovanje na korove.
Kombinacija navedenih djelatnih tvari savršeno se uklapa u antirezistentne strategije borbe protiv korova. Klomazon primjerice pokazuje učinkovitost na 8 različitih korovnih vrsta, koje se ne mogu suzbiti pripravcima isključivo na bazi mezotriona.
PRIMJENA: u dozi 1,7–2L/ha poslije sjetve a prije nicanja i 1,5 – 2 L/ha nakon nicanja.
Na pjeskovitim tlima maksimalna doza 1,7 l/ha prije nicanja i 1,5 – 1,7 L/ha nakon nicanja.
SPEKTAR DJELOVANJA: Koštan (Echinochloa crus galli), zeleni muhar (Setaria viridis), crveni muhar (Setaria glauca), proso (Panicum sp.), sirak iz sjemana (Sorghum halapense), ambrozija (Ambrosia artemisifolia), mračnjak (Abutilon theophrasti), dvornici (Polygonum sp.), Loboda (Chenopodium album), mnogosjmena loboda (Chenopodium polyspermum) i dr.
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617