Mediteranska voćna muha (Ceratitis Capitata, Wiedemann) invazivni je i karantenski štetnik. Polifagni štetnik koji napada više od 360 različitih biljnih vrsta, na našem produčju najveće štete pričinjava na plodovima agruma, a u posljednje vrijeme značajne štete bilježe se i u uzgoju breskvi i smokava. Klimatske promjene pozitivno utječu na razvoj i širenje mediteranske voćne muhe pa se tako štetnik posljednjih godina sporadično bilježi i u unutrašnjosti Hrvatske. Potencijalno veće širenje mediteranske voćne muhe u unutrašnjost Hrvatske i u dalmatinsko zaleđe uzrokovat će ozbiljne posljedice na voćarsku proizvodnju u Hrvatskoj, stoga su pravovremeni insekticidni tretmani i druge metode zaštite ključni.
U intenzivnom uzgoju agruma suzbijanje mediteranske voćne muhe primjenom insekticida neophodna je praksa. Zbog preklapanja kulminacije populacije mediteranske muhe i zriobe plodova nužno je primjenjivati ekotoksikološki povoljnije insketicidne pripravke kraće karence kao što je SUCCESS BAIT.
SUCCESS BAIT napredni je ekološki insekticid na bazi spinosada (0,24 g/l) i atraktanta solulys koji omogućuje učinkovito i lokalizirano suzbijanje zahtjevnih štetnika porodice voćnih muha (Tephritidae) pa tako i mediteranske voćne muhe. Riječ je o insekticidu novije generacije koji se uspješno primijenjuje kako u integriranoj tako i u ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji. Inovativna tehnologija zaštite ogleda se u tome što se tretira samo dio voćnjaka, odnosno dio stabla i taj tretirani dio služi kao svojevrsni „trap“ koji privlači ostale muhe i na njih djeluje „cidno“. Tretiramo zapravo manje od 50% biljaka, izmjenjujući tretirane i netretirane redove. Zbog izrazito povoljne karence (4 dana) SUCCESS BAIT jedini je insketicid na hrvatskom tržištu koji omogućuje zaštitu agruma do pred berbu.
Prisutnost odrasle mediteranske voćne muhe na području Dalmacije bilježi se početkom travnja, a prezimljujuće generacije znaju izlaziti s prezimljavanja i cijeli svibanj. Napad štetnika u našim klimatskim uvjetima zna se protegnuti sve do druge polovice studenoga, kada ovisno o klimatskim uvjetima i količini hrane razvija četvrtu ili petu generaciju. Razvoj nove generacije započinje na prezimjelom voću koje je ostalo neobrano na stablima, to je uglavnom kumkvat. Prve značajne zaraze bilježe se na plodovima marelica, breskvi (od ranijih do kasnijih sorti) te nektarina, to se odvija uglavnom od lipnja do kolovoza te se do tada razviju prve dvije generacije muhe. Od kolovoza do rujna značajne štete pričinjava na plodovima smokve, radi se uglavnom o kasnijim sortama smokve jer štetnik ranije sorte (lipanjske i srpanjske) ne preferira. U konačnici, od druge polovine rujna pa sve do kraja studenoga muha čini štete na agrumima, prvenstveno na mandarinama. Brojnost populacije tada je vrlo velika te su iz toga razloga štete u nasadima mandarina kod nas jako velike. Muha može prezimiti u stadiju jaja, ličinke ili odraslog oblika u plodu te u stadiju kukuljice u tlu.
PRIPRAVAK | DOZA |
SUCCES BAIT |
U dozi: 1,0 l/ha, 1,25 l/ha i 1,5 l/ha.
Tretirati stablo u obliku trake uz utrošak 20 – 25 l/ha škropiva (50-90 ml škropiva po stablu). Ravnomjerno, tako da se tretira do 40% nasada. |
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617