Okvašivači se definiraju kao sredstva koja se dodaju sredstvima za zaštitu bilja i/ili folijarnim gnojivima kako bi se povećala njihova učinkovitost. Okvašivači nemaju „cidno“ djelovanje na bolesti, štetnike i korove, ali povećavaju učinkovitost pesticida i poboljšavaju fizikalno-kemijska svojstva škropiva i folijarnih gnojiva. Danas je na tržištu poznato preko 3 000 kemijskih spojeva označenih kao okvašivači, valja istaknuti kako su silikonski okvašivači napredniji i djelotvorniji u odnosu na ostale proizvode iz ove kategorije. Razvojem visoko selektivnih herbicida važnost okvašivača naglo je porasla, smatra se da će napredovanjem genomskih tehnika njihova važnost biti još i veća. Predstavljamo vam naš silikonski super okvašivač; OPTIMUS i rezultate pokusa koji najbolje potvrđuju njegovu izvrsnost.
OPTIMUS je najnoviji silikonski superokvašivač na tržištu koji svojim djelovanjem smanjuje površinsku napetost kapi škropiva, povećava njihovo prijanjanje na tretiranu površinu, omogućava širenje škropiva po tretiranoj površini znatno brže u odnosu na do sada prisutne okvašivače na tržištu. Optimus također pojačava apsorpciju škropiva od strane listova tretiranih biljaka te ubrzava unos sredstava za zaštitu bilja i folijarnih gnojiva u biljku uslijed čega je ispiranje oborinama u potpunosti onemogućeno.
OPTIMUS primjenjujemo u kombinaciji s drugim pripravcima u sljedećim dozama:
• s fungicidima u dozi 15 ml na 100 lit vode
• s herbicidima u dozi 25 ml na 100 lit vode
• s insekticidima u dozi 25 ml na 100 lit vode
• s regulatorima rasta biljaka u dozi 25 ml na 100 lit vode
UPUTA ZA PRIMJENU:
Spremnik prskalice napuniti određenom količinom vode slijedeći pritom upute za pripremu kod sredstva s kojima se miješa (fungicida, herbicida, insekticida, regulatora rasta i/ili folijarnih gnojiva), prema tim uputama pripremiti škropivo sredstva za zaštitu bilja i/ili folijarnog gnojiva te na kraju dodati okvašivač Optimus u spremnik prskalice te dobro promiješati. Miješanje treba osigurati i za vrijeme prskanja. Primjena se vrši prskanjem leđnim prskalicama, traktorskim prskalicama i atomizerima, izravno na biljke.
PROVEDENI POKUS:
Proveli smo poljski pokus gdje smo uspoređivali učinkovitost OPTIMUS-a s često korištenim okvašivačima na globalnoj razini. Okvašivači su dodani herbicidnom škropivu, a učinkovitost je utvrđena kroz postotak suzbijenih korova u vremenskim intervalima: 0, 7, 10, 14 i 21 DAT (Day after treatment) dana nakon tretmana.
Usporedili smo učinkovitost OPTIMUSA i ostalih konkurentskih okvašivača (graf 1). Uporedili smo učinkovitost preparata na bazi glifosta pri primjeni našeg okvašivača i često korištenog konkurentskog okvašivača (slika 1).
Rezultati pokusa sugeriraju na superiornost OPTIMUSA u usporedbi s drugim silikonskim okvašivačima. Pri primjeni preparata sukladno prethodno navedenim uputama zagarantirani su željeni rezultati, a fitotoksičnost kulturnih biljaka je onemogućena.
PODJELA OKVAŠIVAČA
Prema načinu djelovanja dijelimo ih u dvije osnovne kategorije: aktivatorski i pomoćni okvašivači. Aktivatorski povećavaju učinkovitost pesticida, ubrzavaju i povećavaju apsorpciju škropiva od strane biljke, poboljšavaju prijanjanje za tretiranu površinu kako bi se smanjio rizik od ispiranja i isparavanja. Postoji nekoliko važnijih podskupina aktivatorskih okvašivača: surfaktanati, nosačka ulja za korove, proizvodna ulja, biljna ulja, metil esterska sjemenska ulja (MOS), silikonski derivati i dr. S druge strane pomoćni okvašivači djeluju na fizikalno-kemijske karakteristike apliciranih preparata. Okvašivače dijelimo i na ionske i neionske. Glavna razlika je ta što ionski mogu modificirati EC (elektrovodljivost) otopine škropiva i/ili folijarnih biostimulativnih gnojiva. EC vrijednost možemo definirati kao koncentraciju iona u otopini, što je vrijednost EC veća, otopina je koncentriranija, odnosno sadrži više iona. Prekomjerno nakupljanje ionskih spojeva u biljnim stanicama može rezultirati pojavom fitotoksičnosti. Iz tog razloga važno je pratiti EC vrijednost apliciranog škropiva i/ili folijarnog gnojiva kako bi se osiguralo ispravno doziranje gnojiva ili pesticida i prevenirala fitotoksičnost. Neionski okvašivači, za razliku od ionskih nemaju mogućnost modificiranja EC vrijednosti apliciranog škropiva i/ili folijarnog gnojiva. Očuvanje EC vrijednosti važno je za 1) održavanje stabilnosti škropiva, 2) kompatibilnosti pesticida, folijarnog gnojiva i okvašivača te 3) očuvanja učinkovitosti apliciranih preparata.
SILIKONSKI OKVAŠIVAČI
Silikonski i organosilikonski vrsta su neionskih okvašivača, razvijeni su 80.-tih godina prošlog stoljeća i poznati su kao superdisperzanti – pomažu održavati ravnotežu između čestica, sprječavaju taloženje, poboljšavaju prijanjanje i stabilnost otopine, pospješuju apsorpciju od strane biljke, niske su pjenljivosti te su kompatibilni s različitim pesticidima i folijarnim gnojivima. Potrebna je manja doza primjene za željeni učinak pa su ekonomski isplativiji u odnosu na druge vrste okvašivača. Zbog navedenih karakteristika prikladni su za različite vremenske uvjete, otporni su na kišu. Iako su ekotoksikološki vrlo povoljni i rizik od pojave fitotoksičnosti je sveden na minimum treba se pridržavati propisanih doza te izbjegavati aplikaciju na temperaturama većim od 30 ºC.
Nepjenljivost silikonskih okvašivača proizlazi iz njihove kemijske strukture i tendencije niskoj površinskoj napetosti. Silikonske spojeve karakterizira visoka kemijska inertnost te otpornost na agitaciju. Pokazuju dobru kompatibilnost s vodom. Njihova svojstva smanjenja površinske napetosti olakšavaju ravnomjerno miješanje s vodom, čime se također sprječava stvaranje pjene tijekom priprave otopina.
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617