Plamenjača je bolest koja nastaje zbog djelovanja patogenih gljiva iz roda Peronospora, Phytophthora, Pseudoperonospora i sličnih, a javlja se u gotovo svim vrstama kulturnog bilja.Danas je to jedna od najrasprostranjenijih biljnih bolesti, s kojom se poljoprivredni proizvođači redovito susreću. Za njezin razvoj pogodni su uvjeti s temperaturom od 19 do 25°C i visokom relativnom vlažnošću zraka (do 90%). Simptomi plamenjače obično su prepoznatljivi po žućkastim uljnim mrljama na površini lista, koje se kod ozbiljnijih infekcija mogu proširiti na cijeli list i/ili stabljiku.
Najveće probleme plamenjače uzrokuju u vinovoj lozi i povrtnim kulturama pa ćemo naglasak staviti na plamenjaču vinove loze (Plasmopara viticola) i plamenjaču krumpira (Phytophtora infestans).
Bolest se javlja na početku vegetacije, dok su mladice u fazi 8-10 cm, patogen napada gotovo sve zelene biljne dijelove. Simptomi se očituju kroz pojavu uljne mrlje koja s vremenom počinje tamniti te tkivo odumire. Inicijalni simptomi nalaze se na lišću bliže tlu, no vrlo brzo infekcija zahvaća i ostale biljne dijelove. Inficirani cvijet se suši, a bolest se prenosi na tek formirane bobe koje se ne razvijaju adekvatno te u konačnici nekrotiziraju. Patogen prezimljava u obliku oospore u otpalom lišću.
Pravilo 3×10 – srednje dnevne temperature oko 10°C, 10 mm oborina te mladice dužine 10 cm idealni su uvjeti za razvoj početnih infekcija, prije kojih je nužno obaviti fungicidni tretman za prevenciju jačih zaraza. Ovisno o vremenskim uvjetima, za uspješnu borbu protiv pepelnice vinove loze potrebno je i više od 5 fungicidnih tretmana.
Preporuka: VITENE 45 WG, LEIMAY S uz dodatak TORA folijarnih biostimulativnih gnojiva: TORA FUSION I TORA BLUE.
Patogen pričinjava značajne štete u krumpiru, rajčici i patlidžanu. Simptomi se javljaju u obliku sivih i tamnih pjega koje prvo zahvaćaju donje listove. Pjege nakon nekog vremena potamne i osuše se. Zaraženi plodovi prepoznaju se po tamnim udubljenim pjegama koje poprimaju brončanu boju. Na donjoj strani lista vidljiv je bijeli micelij, a u vlažnim uvjetima tkivo je vodenasto te se list objesi. Ako izostane pravovremena reakcija suzbijanja simptomi se šire i na plodove, odnosno gomolje. Optimum za širenje zaraze je 18 – 22°C i relativna vlaga zraka iznad 90%. Kod krumpira glavni izvor infekcije su posađeni zaraženi gomolji, jer patogen u gomolju preživljava temperature i do 0 °C.
Preporuka za krumpir i druge biljke iz porodice pomoćnica: VITENE 45 WG, LEIMAY S, TORA FUSION, TORA BLUE
Brzo prodirući fungicidni pripravak na bazi djelatne tvari cimoksanil (450 g/kg), koji u vrlo kratkom vremenu prodire u biljno tkivo i kreće djelovati. Fungicid je translaminarne sistemičnosti, preventivnog, djelomično kurativnog te antisporulantnog djelovanja. Svojim mehanizmom djelovanja inhibira proces respiracije i razvoja micelija fitopatogenih gljiva. Također, zaustavlja klijanje i pokretljivost zoospora te na taj način sprječava nastajanje novih infekcija. Učinkovito i pouzdano rješenje za plamenjaču vinove loze, ali i za plamenjače raznih povrtnih kultura i krumpira.
Fungicidni pripravak na bazi djelatne tvari amisulbrom (200 g/l), riječ je o novijoj djelatnoj tvari, izrazite učinkovitosti na suzbijanje pseudogljiva (uročnici plamenjače), te ih suzbija u gotovo svim fazama životnog ciklusa (klijanje, zoospora, micelij). Pripravak se primijenjuje preventivno, ali ima odrđeno antisporulantno djelovanje. Savršeno se uklapa u antirezistentne programe zaštite.
S ciljem povećanja otpornosti loze na infekcije patogena fungicidnim tretmanima potrebno je dodati TORA folijarna biostimulativna gnojiva:
Biostimulativno folijarno gnojivo izraženog djelovanja na biljne bolesti. Kombinacija kompleksnog bakra i fosfita, stimulira rast i razvoj biljke te smanjuje zarazu biljnim bolestima. Potiče sintezu zeatina i nitrogenaze te aktivira biljni obrambeni sustav (SAR systemic acquired resistance).
Bioaktivno folijarno gnojivo na bazi kompleksa enzimski fermentiranih oceanskih algi i slobodnih aminokiselina biljnog podrijetla. Osnovne su karakteristike ovog proizvoda stimulacija i ubrzavanje metaboličkih procesa u biljkama i utjecaj na neutralizaciju ili smanjenje abiotičkog stresa.
Preporučeni pripravci i doze:
Plamenjača vinove loze (Plasmopara viticola) |
Plamenjača krumpira (Phytopthora infestans) |
VITENE 45 WG (0,03-0,04 %, 3-4 g/10 L vode) | VITENE 45 WG (0,03%, 2,7 – 3 g/10 L vode) |
LEIMAY S (0,04 %, 4 mL/10 L vode) | LEIMAY S (0,05-0,06 %, 5-6 mL/10 L vode) |
TORA FUSION (0,2-0,3 %, 20 – 30 mL/10 L vode) | TORA FUSION (0,02-0,03%, 20 – 30 mL/10 L vode) |
TORA BLUE (0,2 %, 20 mL/10 L vode) | TORA BLUE (0,02%, 20 mL/10 L vode) |
Svim fungicidnim tretmanima dodati silikonski superokvašivač OPTIMUS (0,03-0,033%) radi poboljšanja učinka apliciranog škropiva.
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617