U jesenskom periodu uljana repica podložna je napadima brojnih štetnih organizama, pravovremena zaštita i poštivanje plodoreda uvjet su za sigurnu žetvu i visoke prinose.
Zabranom tretiranja sjemena neonikotinoidima poljoprivredni štetnici postali su izuzetno problematični u usjevima uljane repice. Od tada, gotovo svake godine javljaju se u većem ili manjem intenzitetu, ali je primjena insekticida iz skupine piretroida gotovo neophodna.
CYTHRIN MAX (djelatna tvar: cipermetrin) učinkovito suzbija kupusne buhače, repičinog crvenoglavog buhača, repičinu osu listaricu i pipu terminalnog pupa. Detaljan opis štetnika nalazi se u donjem dijelu teksta. Navedeni štetnici prisutni su gotovo svake godine, a javljaju se odmah po nicanju uljane repice, stoga je suzbijanje gotovo nezaobilazno. CYTHRIN MAX sredstvo je brzog inicijalnog djelovanja te se dobro miješa s fungicidnim preparatima i folijarnim gnojivima. Primjenjuje se u dozi 50 ml/ha.
TRIKA EXPERT (djelatna tvar: lambda – cihalotrin) zemljišni je insekticid koji je ujedno i mikrogranulirano gnojivo s visokim sadržajem fosfora te biljci omogućava jači početni rast, brže zatvaranje redova i veću otpornost na stresne uvjete. Učinkovito suzbija polifagne zemljišne štetnike poput žičnjaka (Agriotes sp.) i sovica pozemljuša (Agrotis sp.). Primjenjuje se u dozi 10 – 15 kg/ha.
Uz dobro provedene agrotehničke …Aplikacija herbicida za kontrolu jesenskih korova uglavnom se vrši u pre-sowing roku (prije sjetve kulture) ili u pre-em roku (nakon sjetve, a prije nicanja).
KOBAN 600 (djelatna tvar: petoksamid) učinkovito suzbija jednogodišnje travne i neke širokolisne korove (muhari, koštan, vlasnjače, mrtve koprive, štir, kamilice i dr.). Primjenjuje se u dozi 2 l/ha.
CENTIUM 36 CS (djelatna tvar: klomazon) učinkovito suzbija širokolisne i neke uskolisne korove (dvornici, loboda, mrtva kopriva, koštan i dr.), specifična mikrokapsulirana CS formulacija omogućava sigurniju primjenu i dulje rezidualno djelovanje, sredstvo se primjenjuje u pre-em roku. Priumjenjuje su u dozi 0,33 l/ha.
BELKAR (djelatna tvar: halauksifen – metil + pikloram) učinkovito suzbija razne širokolisne korove (kamilice, jarmen, dimnjača, mak, priljepača, pastirska torbica i dr.), prikladan je za aplikaciju u vremenski promjenjivim mjesecima, primjenjuje se jednokratno od pojave 6. lista d početka izduživanja stabljike (BBCH 16 – 30) ili u “split” aplikaciji od pojave 2. lista do početka izduživanja stabljike (BBCH 12 – 30). Primjenjuje se u dozi 0,5 l/ha ili 0,25 + 0,25 l/ha.
Kupusni buhači (Phyllotreta sp.)
Više vrsta kupusnih buhača napada uljanu repicu, svi uzrokuju gotovo identične štete te se suzbijaju na isti način. Napad ovih štetnika opasan je samo za tek niknule biljke, dok je uljana repica u fazi kotiledona ili formiranih prvih par listova. Odrasli oblici hrane se lišćem repice prije odlaska na prezimljenje. Simptomi se očituju u vidu okruglih rupica na lišću koje rastom biljke postaju veće te se lišće suši. U slučaju jačeg napda potrebno je pravovremno provesti insekticidne folijarne tretmane jer u optimalnim uvjetima buhači u vrlo kratkom period mogu uništiti velike površine.
Repičin crvenoglavi buhač (Psylliodes chrysocephala)
Javljaju odmah po nicanju uljane repice te izgrizaju lišće, ali su štete manje značajne u usporedbi s kupusnim buhačima. Najveće štete pričinjavaju ličinke koje se ubušuju u stabljike i peteljke stvarajući šupljine u biljci. Šupljine se zimi znaju napuniti vodom i smrznuti, što dovodi do pucanja biljaka. Suzbijanje drugih jesenskih štetnika smanjuje brojnost repičinog crvenoglavog buhača, vrlo je važno pratiti populaciju i na vrijeme suzbiti odrasle oblike. Zbog kontaktnog djelovanja dozvoljenih insekticida ličinke koje se ubušuju u stabljiku nije moguće suzbiti. Praćenje se provodi postavljanjem žutih posuda u usjev u fazi nicanja, kada se u posudi nađe više od 15 jedinki dnevno ili 35 jedinki tjedno potrebno je primjeniti insekticide.
Repičina osa listarica (Athalia rosae)
Štetnik ima 2 – 3 generacije godišnje, a najbrojnija je 3. generacija, čije pagusjenice uzrokuju najveće štete od kraja rujna do kraja listopada. Pagusjenice uzrokuju štete hraneći se na lišću repice, najbolji dokaz njihove proždrljivosti je činjenica da pagusjenica dnevno pojede težinu lišća dvostruko veću od vlastite težine. Vrlo je važno na vrijeme pratiti brojnost odraslih oblika, jer se početni napad pagusjenice uočava vrlo teško, a već nakon par dana štete su velike. Kada se utvrdi brojnost od jedne ose po četvornom metru, odnosno više od 0,5 gusjenica po biljci ili 50 gusjenica po četvornom metru potrebno je krenuti s insekticidnim tretmanima.
Pipa terminalnog pupa (Ceutorhynchus picitarsis)
Štetnik se pojavljuje periodično, uzrokujući značajne štete. U jesen, kada repica tek nikne, odrasli oblici postaju aktivni. Do listopada, prve ličinke već započinju svoju prehranu u peteljci i glavnoj žili lista te uništavaju terminalni pup. Ovaj tip oštećenja spriječava razvoj glavne stabljike te dolazi do pucanja. U slučaju jače infekcije biljke poprimaju grmolik (žbunast) izgled te ugibaju nakon zime.
PREPARAT: | DOZA: |
---|---|
KOBAN 600 (petoksamid) | 2 l/ha |
CENTIUM 36 CS (klomazon) | 0,33l/ha |
BELKAR (halauksifen – metil + picloram) | 0,5 l/ha ili 0,25 + 0,25 l/ha |
TRIKA EXPERT (lambda-cihalotrin) | 10 – 15 kg/ha |
CYTHRIN MAX (cipermetrin) | 50 ml/ha |
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617