Plamenjača vinove loze ekonomski je najznačajnija bolest vinove loze, infekcije uzrokuje pseudogljiva (oomiceta) Plasmopara viticola. Na područje Europe dolazi zaraženim sadnim materijalom krajem 19. st. i od tada postaje ozbiljan problem europskog vinogradarstva. Za uspješnu zaštitu vinove loze neophodno je više fungicidnih tretmana protiv plamenjače, a ključ uspješne borbe s ovim patogenom je kombinacija fungicida različitog mehanizma djelovanja. AgroChem MAKS može se pohvaliti najtemeljitijim programom zaštite gotovo svih biljnih kultura pa tako i vinove loze. Cjelokupni program zaštite i ishrane možete preuzeti na: https://bit.ly/PROGRAMZastitaVinovaLoza
Patogen Plasmopara viticola prezimljuje u obliku oospora u zaraženim biljnim ostacima, pri čemu početak razvoja ovisi o specifičnim mikroklimatskim uvjetima. Kada temperature zraka dosegnu približno 10 °C, uz prosječnu dnevnu količinu oborina od 10 mm, stvaraju se povoljni uvjeti za klijanje oospora i inicijalne infekcije. Optimalni temperaturni raspon za daljnji razvoj patogena kreće se između 18 °C i 25 °C, što omogućuje intenzivno širenje bolesti tijekom vegetacijskog razdoblja, prvenstveno u proljetnim i ranim ljetnim mjesecima (travanj–lipanj). U navedenom periodu ključno je pratiti oborine i temperature te pravovremeno odgovoriti tretmanima zaštite.
Glavni način širenja plamenjače je sporama koje prenose kiša i vjetar. Kišne kapi oslobađaju sporangije iz zaraženih biljnih ostataka, koje zatim klijaju i oslobađaju pokretne zoospore. One ulaze u biljku kroz stome lista i započinju infekciju. Nakon inkubacijskog perioda, koji traje od nekoliko dana do dva tjedna, na listovima se pojavljuju karakteristične uljne pjege, a s donje strane lista bijela prevlaka sporulacije, što ukazuje na razvoj bolesti.
Kombinirani, kontaktno-sistemični fungicid na bazi dvije djelatne tvari: benalaksil-m i folpet idealan je preparat za početnu zaštitu vinove loze od plamenjače. Preporučena doza je 200 g na 100 L vode, odnosno primjena sredstva u koncentraciji 0,2%. Preporučeno vrijeme primjene je kada je loza u fazi nekoliko razvijenih listova, vrijeme aplikacije nužno je prilagoditi vremenskim uvjetima. FANTIC F se može primijeniti i kasnije u vegetaciji, no preporuka ga je u programe zaštite uklopiti ranije (od faze „mišje uši“ do „cvatnje“) zbog izrazite učinkovitosti u kontroli crne pjegavosti (Phomopis viticola). Pripravak se uspješno miješa s akaricidima i fungicidima za suzbijanje pepelnice vinove loze; APACHE i KARATHANE GOLD.
Kombinirani, kontaktno-sistemični fungicid na bazi tri djelatne tvari: benalaksil m, bakrov hidroksid i bakrov oksiklorid idealan je za zaštitu vinove loze u kasnijim razvojnim fazama kada su biljni dijelovi razvijeniji pa je kontaktna i preventivna učinkovitost bakra veća. Preporučena doza je 200 g na 100 L vode, odnosno primjena sredstva u koncentraciji 0,2%.
𝘡𝘢 𝘱𝘰𝘣𝘰𝘭𝘫š𝘢𝘯𝘫𝘦 𝘶č𝘪𝘯𝘬𝘰𝘷𝘪𝘵𝘰𝘴𝘵𝘪 𝘱𝘳𝘦𝘱𝘰𝘳𝘶𝘬𝘢 𝘫𝘦 𝘥𝘰𝘥𝘢𝘵𝘪 𝘚𝘜𝘗𝘌𝘙 𝘖𝘒𝘝𝘈Š𝘐𝘝𝘈Č 𝘖𝘗𝘛𝘐𝘔𝘜𝘚 (𝘥𝘰𝘻𝘢: 25-30 𝘮𝘓/100 𝘓 𝘷𝘰𝘥𝘦)!
Zabranom velikog broja sistemičnih fungicidnih djelatnih tvari, suzbijanje plamenjače vinove loze postaje sve problematičnije. FANTIC F i FANTIC A kombinacijom sistemičnih i kontaktih djelatnih tvari i mogućnosti miješanja s drugim insekticidima, akaricidima i fungicidima postaju novi standard u programima zaštite vodećih proizvodnih sustava. Svakako je važno za naglasiti da se FANTIC F i FANTIC A uspješno miješaju s većinom TORA proizvoda za ishranu vinove loze.
SKLADIŠTE: Radnička cesta 173u, 10000 Zagreb Hrvatska
T +385 1 24 55 617